Wakacje kredytowe – ten temat krąży w mediach od dłuższego czasu. Dnia 14 lipca 2022 Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

W poniższym artykule opiszę najważniejsze kwestie związane z wakacjami kredytowymi, a mianowicie:

 • Od kiedy będziesz mógł skorzystać z wakacji kredytowych ?
 • Na jaki okres czasu można zawiesić raty kredytu hipotecznego ?
 • Kto może skorzystać z wakacji kredytowych ?
 • Jakich opłat nie unikniesz korzystając z wakacji kredytowych ?
 • W jaki sposób można zawiesić raty kredytu ?
 • Ile można zyskać ? – podajemy przykład.

Wakacje kredytowe – od kiedy?

Dnia 14 lipca 2022 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która pozwala kredytobiorcom skorzystać z wakacji kredytowych. Ustawa wchodzi w życie 14 dni od jej podpisania, więc z ulgi będziesz mógł skorzystać już od 1 sierpnia tego roku.

Wakacje kredytowe – jak długo mogę nie płacić rat?

Wakacje kredytowe można wdrożyć na jedynie 4 miesiące w danym roku kalendarzowym, czyli:

 • od sierpnia 2022 do grudnia 2022 – 4 raty
 • od stycznia 2023 do grudnia 2023 – po jednej racie w każdym kwartale, czyli również 4 raty.

Wynika z tego, że w roku 2022, z 12 przypadających rat zapłacisz tylko 8, tak samo będzie w przyszłym roku kalendarzowym. Moim zdaniem warto je zawrzeć, przykład podam poniżej.

Wakacje kredytowe – do kogo są one skierowane? Kto może je wziąć?

W pierwszej kolejności banki zaproponowały, żeby z programu mogły skorzystać jedynie osoby, które zaciągnęły kredyty hipoteczne przy rekordowo niskich stopach procentowych. Wyznacznikiem miały być metraże nabywanych nieruchomości. Rząd się na to nie zgodził i z wakacji kredytowych może mieć pożytek każda osoba, która posiada kredyt hipoteczny zaciągnięty w PLN (Polskich złotych). Niestety osoby posiadające kredyty hipoteczne w walucie obcej, nie są objęte tym programem. Warunkiem jest, że kredyt hipoteczny, którego spłatę planujemy zawiesić musi być wykorzystywany na własne cele mieszkaniowe. Jeśli wynajmujesz kredytowaną nieruchomość to nie możesz wdrożyć programu w życie.

Kolejnym warunkiem, który musimy spełnić jest data zawarcia umowy kredytowej, kredyt nie może być zaciągnięty po 1 lipca 2022 roku. Następnym wymogiem jest, że do końca spłaty kredytu musi pozostać minimum jeszcze 6 rat. Ostatnim obwarowaniem jest, że wakacje mogą dotyczyć tylko jednej umowy kredytowej.

Wakacje kredytowej – jakie opłaty Cię nie ominą?

Rząd w swoim postulacie zawał informację o tym, że możemy zawiesić raty kapitałowo odsetkowe kredytu hipotecznego, niemniej jednak są pewne opłaty około kredytowe, z których nie ostaniesz zwolniony.

Do tych opłat należą miesięczne składki takie jak:

 • ubezpieczenie niskiego wkładu.
 • składka ubezpieczenia od utraty pracy,
 • ubezpieczenie nieruchomości,
 • składka ubezpieczenia pomostowego,
 • ubezpieczenie na życie,

Należy zatem pamiętać, żeby wywiązywać się z tych opłat, ponieważ mogą one zostać zaraportowane w bazach gospodarczych przez co staniemy się nierzetelnymi klientami.

Wakacje kredytowe – jak je wdrożyć w życie.

Jako osoby pracujące w bankowości, otrzymaliśmy informacje z banków, że wnioski będzie można składać poprzez swoją bankowość elektroniczną. Za jakiś czas pojawi się tam zakładka „wakacji kredytowych” i po jej kliknięciu trzeba będzie postępować zgodnie z instrukcją. Jedynym warunkiem będzie zaznaczenie oświadczenia które będzie mówiło o tym, że zawieszasz ratę kredytu hipotecznego, który wykorzystujesz na własne cele mieszkaniowe. Oświadczenie oczywiście będzie pod rygorem odpowiedzialności karnej. Informacja o wakacjach kredytowych jest odnotowana w BIK.

Wakacje kredytowe – Ile zyskasz?

Podam przykład najbardziej powszechny w Polskim społeczeństwie:

Kwota kredytu pozostała do spłaty: 400 000 zł
Okres kredytowania pozostały do spłaty: 230 miesięcy
Oprocentowanie: 5,54%
Wysokość raty: 2826 zł.

Zakładając, że przez 8 miesięcy nie będziesz płacił raty kredytu, to odłożysz dokładnie: 22 608 zł, jeśli te środki przeznaczysz po tym okresie na nadpłatę kredytu to wysokość miesięcznej raty (jeśli taki wariant wybierzesz). Należy pamiętać, że przy nadpłaci mamy jeszcze możliwość również skrócenia okresu kredytowania. Wysokość raty obniży się do poziomu 2666 zł.
Przy całym okresie kredytowania mamy następujący zysk:

Płacąc normalną ratę (bez zawieszenia) oddamy do banku: 649 980 zł.
Po nadpłaceniu rat oddamy: 613 180 zł.

Jeśli chcesz przeliczyć ile ty zaoszczędzisz na swoim kredycie hipotecznym to zapraszam do kontaktu: https://www.kobieceoszczedzanie.pl/kontakt/