Bezpieczny kredyt 2% – kiedy najprawdopodobniej wejdzie w życie ?

Program bezpieczny kredyt 2% ma wejść w życie nie później niż w trzecim kwartale 2023 roku. Data jaką podaje rząd to 1 lipca 2023 roku. Na dzień dzisiejszy 06.05.2023 Ustawa została przyjęta przez Radę Ministrów.

Bezpieczny kredyt 2% – dla kogo program jest skierowany i kto może z niego skorzystać ?

Program dedykowany jest do osób, które planują zakup swojego pierwszego mieszkania bądź domu lub po prostu budowę własnego domu jednorodzinnego.

Z programu bezpieczny kredyt, będą mogły skorzystać następujące osoby:

 • Osoba, która nie przekroczyła 45 roku życia.
 • Osoba, która nie ma i nie miała domu lub mieszkania na własność.
 • Osoba, która nie ma i nie miała spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu.

Warto pamiętać, że przed przystąpieniem do kredytu hipotecznego warto jest przeanalizować swoją historię kredytową pobierając raport z BIK. Dobrze, żebyś zapoznał się również z poradnikiem jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny.

Limity kwot kredytów udzielanych przez banki.

Program będzie na pewno dużym ułatwieniem dla osób, które planują zakup mieszkania/domu lub budowę własnego domu. Trzeba natomiast pamiętać, że banki będą miały pewne limity jeśli chodzi o dostępne kwoty kredytu dla osób, które będą planowały skorzystać z tego udogodnienia.

Program w obecnym założeniu posiada następujące limity:

 • 500 000 zł – Wynosi maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba.
 • 600 000 zł – Dotyczy maksymalnej kwoty kredytu, który może uzyskać małżeństwo lub rodzice z dzieckiem.

Kredyt będzie można otrzymać na mieszkanie z rynku wtórnego jak i pierwotnego. Za pieniądze z kredytu będzie można również kupić działkę budowlaną, oraz nabyć lub wybudować dom jednorodzinny.

Dodatkowo program nie będzie obejmował limitu cen za 1 m2.

Bezpieczny kredyt 2% – dopłata.

Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.
Dopłata będzie przysługiwała przez 10 lat.

 • W okresie stosowania dopłat (pierwsze 10 lat spłaty kredytu) oprocentowanie kredytu wyniesie dla kredytobiorcy 2%. Oprocentowanie to zostanie powiększone o marżę i prowizję banku, jeśli wystąpi.
 • Wsparcie przewidziano dla kredytów o okresowo stałej stopie procentowej.
  W okresie stosowania dopłat do rat tego kredytu (pierwsze 10 lat spłaty) efektywne oprocentowanie kredytu z perspektywy kredytobiorcy wyniesie 2% + marża banku..
 • Przez pierwszych 10 lat kredyt spłacany w systemie rat malejących, natomiast po tym czasie w równych.

Wysokości rat kredytu hipotecznego – przykłady.

Małżeństwo z jednym dzieckiem wzięło kredyt na okres 30 lat na kwotę 550 tys. zł. Oprocentowanie o stałej stopie wynosi 8,46%. Dla ustalenia dopłaty jest one pomniejszone o 10% (uwzględnienie składnika marży), czyli wynosi 7,61%.

 • W okresie 10 lat dopłata ze środków Rządowego Funduszu Mieszkaniowego pomniejszy ratę. Raty kapitałowo-odsetkowe będą w tym czasie malejące, dlatego rata i wysokość dopłaty będą się zmieniały.
 • Dla pierwszej raty różnica to prawie 2,6 tys. zł. Rata bez dopłaty wyniesie ok. 5,4 tys. zł, a z dopłatą ok. 2,8 tys. zł.
 • Po 10 latach kredytobiorca będzie spłacał kredyt w formie stałej raty kapitałowo-odsetkowej (przejście na tzw. annuitet). Bez zmiany oprocentowania miesięcznie będzie to 3 172,74 zł. Kwota ta może być niższa np. z uwagi na nadpłatę kredytu czy niższe stopy procentowe.
 • Dla porównania spłata kredytu w formie równych rat kapitałowo-odsetkowych (annuitet dla całego okresu – 30 lat) bez dopłaty wynosiłaby 4 213,44 zł.

Przykład numer 1.

bezpieczny kredyt 1

Numer 2.

przykład 2

Przykład numer 3.

bezpieczny kredyt 3

Numer 4.

przykład 4

Alternatywa od Państwa.

Drugie rozwiązanie to specjalne konto oszczędnościowe, prowadzone przez banki komercyjne.

Kto będzie mógł założyć wspomniane konto, oraz jakie niesie ono korzyści.

 • Będzie je mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego).
 • Z programu może skorzystać także osoba, która w jednym posiadanym niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci (lokalu o pow. do 50 m2 przy dwójce dzieci, 75 m2 przy 3 dzieci i 90 m2 przy 4, bez limitu m2 przy 5 i większej liczbie dzieci).
 • Okres oszczędzania na koncie wynosi od 3 do 10 lat. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie o określonej wysokości – od 500 do 2000 zł) to gwarancja dodatkowej Premii Mieszkaniowej z budżetu państwa
 • Zgromadzone środki wraz z premią wydasz na zakup pierwszego mieszkania, domu lub wkład finansowy w inwestycję, np. w ramach spółdzielni mieszkaniowej. W przypadku zakończenia oszczędzania, na wydanie środków będzie 5 lat.
 • Konta mieszkaniowe będą mogli zakładać także rodzice, którzy chcą odłożyć na pierwsze mieszkanie dla swojego dziecka. Wówczas moment na wypłatę środków wydłuży się do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

źródło.

Bezpieczny kredyt 2% – najczęściej zadawane przez Was pytania.

Czy mogę połączyć kredyt z programem Mieszkanie bez wkładu ?
Tak, przewiduje się możliwość udzielenie kredytu z prawem dopłat również kredytobiorcom, którzy nie zgromadzili środków na wkład własny.

Co się stanie, gdy zakończy się 10-letni okres obniżonego oprocentowania? Czy moja rata nie wzrośnie wtedy kilkukrotnie ?
Na wysokość raty po okresie wsparcia wpłynie kilka czynników, takich jak pierwotny okres finansowania (im krótszy, tym większa część kapitału została już spłacona przez kredytobiorcę), aktualny poziom stóp procentowych.
Należy jednak zwrócić uwagę, że bank oceniając zdolność kredytową kredytobiorcy w dniu udzielenia finansowania, musi uwzględnić cały okres spłaty kredytu.
Przewidziane zostały także dodatkowe mechanizmy, które pomogą w indywidualnych przypadkach, tj. kredytobiorca zostanie uprawniony np. do skorzystania z wydłużenia okresu spłaty kredytu o maksymalnie 5 lat w sytuacji, kiedy rata kredytu po zakończeniu okresu wsparcia obciążała nadmiernie jego budżet domowy.

Czy będą mi przysługiwać spłaty rodzinne ?
Nie. W przypadku zawarcia umowy kredytu mieszkaniowego z prawem dopłat nie będzie można skorzystać ze spłat rodzinnych.

Kolejne pytania, które nam zadawaliście:

Czy będą limity udzielanych kredytów w ciągu roku ?
Zakładamy, że w zależności od wysokości kwot dopłat, będziemy mogli finansować rocznie 30-40 tysięcy kredytów. Planowane wydatki pojawią się od 2024 r. i będą rosnąć do 2027 r. Przewidujemy, że wyniosą one rocznie od 800 mln zł w 2024 r. do 1,5 mld zł w 2027 r. Po tym roku będą już systematycznie spadać. Szacujemy, że zabezpieczy to potrzeby zdecydowanej większości osób spełniających kryteria do uzyskania dopłaty i posiadających zdolność kredytową.

Czy kredyt na zakup działki budowlanej oraz budowę domu jednocześnie, również zalicza się do tego programu ?
Tak, przeznaczysz środki na wydatki ponoszone w związku z budową domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem, oraz kupnem nieruchomości gruntowej lub jej części, w celu budowy na niej tego domu.

Jeżeli w przeszłości byłam właścicielką mieszkania, ale już je sprzedałam, to mogę skorzystać z programu ?
Nie. Program przewidziano wyłącznie dla tych co kupują mieszkanie (albo dom jednorodzinny) po raz pierwszy. Osoba, która miała wcześniej prawo własności do mieszkania lub domu, nie będzie mogła skorzystać z programu.

Czy obcokrajowiec będzie mógł skorzystać z programu ?
Tak, jeżeli prowadzi gospodarstwo domowe na terytorium Polski.

Czy mogę skorzystać z programu, jeżeli w przeszłości skorzystałem z programu „Mieszkanie dla Młodych” ?
Nie. Taki kredytobiorca nie spełni warunku nabywania pierwszej nieruchomości mieszkaniowej.

Od kiedy będę mogła wziąć preferencyjny kredyt na pierwsze mieszkanie ?
Zakładamy, że nie później niż w III kwartale 2023 r.