Planujesz budowę domu. To Twoje marzenie, więc na początku pełna entuzjazmu zaczynasz szukać odpowiedniej działki, na której stanie Twój kąt, Twoje miejsce na Ziemi, gdzie będziesz mogła czuć się bezpiecznie.

Pamiętaj, aby to dokładnie przemyśleć. Nie śpiesz się. Szukaj okazji. Działki nie da się znaleźć w jeden dzień. Niektórzy na swojego wymarzonego szczeniaka odpowiedniej maści czekają dwa lata. A jeśli zdecydujesz się i wyleją fundamenty, już nie będzie odwrotu.

Gdy już znajdziesz ten swój kawałek ziemi i przygotowujesz wszystkie dokumenty związane z pozwoleniem na budowę przychodzi moment, aby wybrać projekt domu. I tu zatrzymajmy się na dłużej.

To bardzo ważny etap Twojej budowy!

Nie tylko ważne jest to, ile będzie miał pokoi, jakiego będzie kształtu. Ważne jest to, czy Twój budżet jest na tyle duży, aby go wybudować. Na podstawie projektu jesteś w stanie ocenić, czy stać Cię akurat na ten rodzaj domu. Jak to zrobić? I  dlaczego?

Rynek gotowych projektów domu jest ogromny i gdy zaczynasz szukać, możesz to robić bez końca. Łatwo jest bowiem odhaczyć i wybierać ważne dla  rzeczy np.

Piwnica – Twój mąż zapewne marzy o piwnicy. Mój już nawet zaplanował, co będzie stało i w którym kącie. Ale czy wiesz, że budowa piwnicy to dodatkowy koszt i to niemały? A jeśli okaże się, że są wody gruntowe, tak jak w naszym przypadku, to może Was to drogo kosztować. My zrezygnowaliśmy. Uznaliśmy, że piwnica nie jest warta tych pieniędzy i wolimy zainwestować je w coś innego, ważnego dla nas .

Okna często w tych pięknych projektach przedstawiają nam piękne domu z wielkimi oknami, ale czy wiecie, że każde niestandardowe okno to ogromny koszt? Im będą one mniej skomplikowane, tym milej będziecie przyjmować wycenę Waszych okien na świat.

Metraż im więcej metrów, tym większe koszty wszystkiego. Jeśli więc masz mniejszy budżet, zastanów się, czy nie zdecydować się na mniejszy dom. Niby oczywiste, ale bardzo często zdarza się pod wpływem emocji przecenić swoje możliwości.

Materiał wybierajcie materiał ze średniej półki. Nie wszystko co jest drogie, jest warte swojej ceny.

Dach także ma duże znaczenie – kopertowy zawsze będzie droższy.

Garaż jedno lub dwa stanowiska? Jeśli wybierasz większą opcję, licz że musisz zapłacić więcej za bramę, no i dolicz metraż.

Dom musi być funkcjonalny! Usiądź, popatrz na projekt i przeanalizuj każde pomieszczenie i wyobraź sobie, że się w nim poruszasz. Czy nic nie będzie Ci przeszkadzało. Zawsze można projekt przekształcić, zrezygnować z pralni na rzecz większej łazienki lub ze spiżarni dla większej kuchni. Jeśli ściany są nośnie możesz z nimi robić, co Ci się podoba.

Ekipa Budowlana – tak, to jest sprawa, o której należy pomyśleć wcześniej.

Zadaj sobie pytanie, czy chcecie budować się 3 lata sami i nie widzieć się niemal w ogóle.

Budowa potrafi zniszczyć związek, nie jedno małżeństwo się rozwiodło. I wiecie co? Odważę się stwierdzić, że są to skutki złego zaplanowania budowy. Podziwiam ludzi, którzy zdecydowali się na budowę własnymi siłami, bo ja nie wyobrażam sobie, aby mój mąż po pracy tyrał jeszcze na budowie, poświęcając cały swój czas robocie zamiast rodzinie. Zdaję sobie sprawę, że dobrzy fachowcy kosztują, ale zastanówcie się, czy nie lepiej w takim razie poczekać z budową dwa lata. Odłożyć więcej pieniędzy i chodź w połowie skorzystać z ich pomocy. I tu także jest ważne, aby wcześniej się tym zainteresować, ponieważ ciężko o terminy dobrej ekipy. Polecam również pojechać na ich po przedniejszą budowę, porozmawiać z właścicielem i dokonać analizy cen. Jedna ekipa nie musi robić wszystkiego. Możecie skorzystać z kilku zespołów, jeśli wyjdzie to taniej.

Negocjacje cen. Przy każdym zakupie pamiętaj, kto pyta, nic nie traci. To nie jest żaden wstyd. Chcesz zaoszczędzić na lepszy kran? Na swój wymarzony stół do jadalni? Uwierz mi, że dzięki temu uzbierasz.

Zapisuj każdą wydaną złotówkę na budowie, prowadź dziennik i załóż segregator z paragonami, aby mieć wszystko pod kontrolą.

A teraz odpalał Google i szukaj! Daj znać, jaki projekt wybrałaś!

Ann 😀