Chodzi Ci po głowie własne mieszkanie i kredyt hipoteczny? Chcesz mieć swój kawałek podłogi, ale nie wiesz zupełnie od czego zacząć? Jesteś w dobrym miejscu! Powiem Ci, czym kierować się przy wyborze oferty kredytowej, aby była ona dla Ciebie korzystna. Ale zacznijmy od początku. 🙂

Przychodzi taki moment w życiu niemal każdego, że wstaje krzycząc: “Mamo! Tato! Wyprowadzam się, idę na swoje!”. W głowie kiełkuje myśl “wezmę kredyt hipoteczny i kupię mieszkanie”. Natomiast nie jest to takie proste jakby mogło się wydawać, dlatego całkiem często taka osoba zderza się z rzeczywistością. Pomijając fakt spełniania wielu konkretnych warunków kredytowych, okazuje się po prostu, że nie wiemy jak za to się zabrać, na co uważać oraz czym sugerować się przy wyborze kredytu.

Na dzień dzisiejszy jest sporo banków, które proponują wachlarz ofert, ale skąd mamy wiedzieć, który będzie tym najtańszym? Czym różni się propozycja Alior Bank, który ma świetną reklamę w telewizji od Pekao S.A., którego reklamy brak?  I czy musisz odwiedzić każdy bank po kolei, aby uzyskać jakiekolwiek informacje? Wyobrażasz sobie, że bierzesz dzień wolny i od 9 do 17, chodząc od drzwi do drzwi, na nowo opowiadając swoją historię. Po raz piętnasty starasz się zdobyć jak najwięcej informacji, chociaż i tak do końca nie jesteś pewien, o co masz dokładnie pytać Panią Kasię z banku, bo niby skąd masz to wiedzieć. Na pewno chcesz w ten sposób szukać oferty na odpowiednią hipotekę? Domyślam się, że nie.

Dziś spróbuję dać Ci kilka wskazówek, na co powinno zwracać się uwagę oraz o co pytać. Na koniec przedstawię Ci jedną z najtańszych ofert, które na ten moment możesz uzyskać w bankach.

W pierwszej kolejności musisz wiedzieć, w jakiej cenie będzie Twoje mieszkanie, czy będzie ono z rynku wtórnego czy nowe od dewelopera. Ważne jest też, ile masz wkładu własnego, czyli oszczędności. PAMIĘTAJ, banki wymagają  minimum 10%. Jeśli jesteś jednak w stanie uzbierać 20%, wówczas oferta kredytowa dla Ciebie będzie korzystniejsza.

Na co uważać, decydując się na dany kredyt hipoteczny?

  • Przede wszystkim na koszt kredytu, który składa się z wysokości prowizji i oprocentowania. Niektóre banki wymagają dodatkowego ubezpieczenia np.,  nieruchomości lub od utraty pracy.
  • Dobrze przeczytaj formularz informacyjny! Każdy bank ma obowiązek przygotować dla Ciebie taki formularz bezpłatnie oraz bez okazania dowodu osobistego. Dzięki temu będziesz mógł na spokojnie, raz jeszcze przeanalizować wszystkie koszty w domu oraz zastanowić się nad ewentualnymi pytaniami.
  • Jeśli dany bank posiada ofertę bez prowizji, dopytaj się, co wymaga w zamian. Na pewno będzie tu jakiś dodatkowy produkt, zazwyczaj jest to wcześniej wspomniane ubezpieczenie na życie lub od utraty pracy. Przelicz i przeanalizuj, czy nie lepiej zapłacić prowizji w innym banku.
  • Poproś o symulację na różne okresy kredytowania. Da Ci to obraz i będziesz mógł spokojnie zastanowić się, jaką kwotę raty jesteś w stanie miesięcznie płaci. Im krótszy okres kredytowania, tym tańsza kredyt hipoteczny. Może się okazać, że między 25 a 30 lat nie ma dużej różnicy na wysokości raty, a zwyczajnie spłacisz zobowiązanie wcześniej.

Dlaczego warto zwrócić się o poradę do pośrednika?

  • Przede wszystkim dlatego, że zaoszczędzisz czas!  Może się wydawać, że to błahy powód, ale kredyt hipoteczny nie powinien być przypadkowy albo pierwszy lepszy. My pośrednicy, mamy dokładnie te same oferty, które oferują u siebie banki, wiemy też jakie dodatkowe produkty są faktycznie wymagane, więc podczas jednego spotkania możemy przedstawić Ci kilka, a nawet kilkanaście propozycji.
  • Po rozmowie z Tobą jesteśmy w stanie dobrać indywidualną ofertę. W zależności jaka jest Twoja sytuacji np. zatrudnienia, może się okazać, że nie w każdym banku otrzymasz kredyt hipoteczny. Znamy wymagania banków, które są różne.
  • Zajmujemy się całą dokumentacją, pomagamy w wypełnieniu oraz w zebraniu wszystkich potrzebnych dokumentów. Nie musisz zastanawiać się, co gdzie wpisać. Od tego jesteśmy my.
  • I co najważniejsze, nie ponosicie za to dodatkowych kosztów. Wbrew błędnemu przekonaniu, to nie klient, tylko BANK SIĘ Z NAMI ROZLICZA! A Ty dostajesz tą samą ofertę, na tych samych warunkach, którą otrzymałbyś bezpośrednio w banku.

Przedstawiam Ci przykładową ofertę na kredyt hipoteczny, która na dzień dzisiejszy jest jedną z najbardziej korzystną przy wkładzie własnym w wysokości 10% :

  • Pekao S.A

Oferta promocyjna: Oferta Specjalna nr 4I/OS/2018 (bez CPI)  – bez ubezpieczenia .

Prowizja 1.90%

Marża  1.85%

Stopa procentowa 1.70%

Oprocentowanie 3.55%

Pekao S.A jest jedną z najtańszych ofert i posiada jeszcze jedną ofertę, w której prowizja wynosi 1.15 %. Pani Kasia z banku będzie na nią bardzo nalegać, mówiąc,  że to najtańsze rozwiązanie. Lecz dodawane i niezbędne jest tu ubezpieczenie na życie i w praktyce niestety nie wychodzi to taniej, ponieważ masz dwie opcje albo zapłacić je z własnych środków podczas uruchomienia (gdzie, nie oszukujmy się, potrzebujesz gotówki na wkład własny oraz remont) lub kredytować, co sprawia, że rata wychodzi wyższa niż przy ofercie, którą podałam wyżej. Osobiście nie polecam oferty z ubezpieczeniem. Jest to strata pieniędzy, a ubezpieczyć się możesz na życie w firmie ubezpieczeniowej i zapłacić składkę 200 zł na rok a nie 6000 z góry.

 

Tu zrobiłam dla Was przykładową symulację, która dotyczy kupna mieszkania o wartości 250 000 , przy wkładzie własnym 10% na 30 lat.

Jeśli w Twojej głowie kiełkuje myśl o kredycie hipotecznym albo po prostu chcesz się czegoś dowiedzieć, masz jakieś pytania, to śmiało pisz, po to TU jestem. 🙂

 

Twoja Ann.