Budowa domu. Piątą i chyba już ostatnią część wpisu o budowie domu poświęcimy kosztom, które ponieśliśmy już na ostatniej prostej. Nie ukrywam, że był to ciężki okres, ponieważ asortyment jaki proponują nam sklepy jest ogromny. W moim przypadku największym problemem było zwizualizowanie sobie jak dana rzecz będzie wyglądała po zabudowie / zamontowaniu jej w domu. Dlatego ciężko mi było wybrać dany element na aukcji internetowej czy w sklepie stacjonarnym.

W tej części chciałbym wam opowiedzieć o kosztach związanych takimi pomieszczeniami i elementami jak:

  • łazienka,
  • kuchnia i blaty kuchenne,
  • parapety,
  • schody wewnętrzne,
  • drzwi wewnętrzne,
  • balustrady,
  • odkurzacz centralny,
  • kominek.

Budowa domu cz.5 – łazienka.

Łazienka każdemu z nas kojarzy się z miejscem, w którym możemy po całym dniu pracy się zrelaksować biorąc ciepłą kąpiel. Projektując naszą łazienkę mięliśmy właśnie w zamyśle, żeby była nowoczesna ale i zarazem przytulna.

Łazienkę wykonywała nam ta sama firma, która budowała dom od podstaw. Stwierdziliśmy z żoną, że jesteśmy zadowoleni z dotychczasowych prac, które wykonali więc poprosiliśmy o dalszą realizację.
Nie chcę rozbijać się tutaj na pojedyncze elementy i ich ceny, bo faktur jest bardzo dużo, ale większa łazienka na piętrze wyniosła około: 30 000 zł.
Mniejsza natomiast kosztowała: 10 000 zł. Firma brała ok. 100 zł / m2 za położenie płytek.
Wiele elementów typu wanna, zlewy, bidet, toalety, baterie kupowaliśmy przez internet z racji ceny. Po czasie mogę powiedzieć, że był to dobry wybór i jesteśmy zadowoleni z ich jakości. Budowa domu.

Kuchnia i jej wyposażenie.

Większość czasu jak każdy wie w kuchni spędzają kobiety. W naszym domu nie do końca tak jest ,ale osobą odpowiedzialną za zaprojektowanie kuchni była moja żona.

Cały asortyment czyli meble i sprzęt AGD kupowaliśmy w jednej firmie WFM. Sprzęt typu ekspres do kawy, lodówka, płyta indukcyjna, zmywarka są firmy BOSH. Meble wykonywano na zamówienie bezpośrednio u nich, byli oni również odpowiedzialni za ich montaż. Koszt wymienionych wyżej elementów kuchni to kwota w granicach: 40 000 zł. Do tego musimy doliczyć blaty, które braliśmy akurat od mojego przyjaciela. Prowadzi on zakład kamieniarski, blaty wykonał z kamienia o nazwie STAR GALAXY – 1500 zł/m2.

Parapety w całym domu.

Z racji tego, że większość okien w naszym domu to okna balkonowe lub nieotwieralne to parapetów wewnętrznych mamy bardzo mało. Jedynie w salonie przy dwóch małych oknach, oraz jeden duży ponad dwu metrowy. Dodatkowo występują one w garażu jedna sztuka i kotłownia jedna sztuka. Inaczej sprawa wygląda na zewnątrz, ponieważ tam ich ilość była większa.

Kamień z jakiego wykonaliśmy parapety to PADANG DARK cena: 700 zł / m2. Jesteśmy z nich bardzo zadowoleni, z tego powodu że są praktyczne i nie widać na nich aż tak mocno brudu. Dzięki temu nie trzeba zbyt często ich myć.

Budowa domu cz.5 Schody wewnętrzne.

Na wczesnym etapie budowania domu, szef firmy budowlanej zasugerował nam, abyśmy delikatnie zmienili układ klatki schodowej. Pierwotnie w projekcie klatkę zaprojektowano zakręcaną. My wybraliśmy proste schody, dzięki czemu również udało się zaoszczędzić kilka złotych. Budowa domu to wieczne rozmyślanie i zmienianie pierwotnych ustaleń.

Schody wykonywała nam lokalna firma zajmująca się stolarstwem. Pomiary wzięli już na wczesnym etapie budowy, żeby wszystko jak najlepiej dopasować. Drewno jakie wybraliśmy to dąb o kolorze białym.
Firma wzięła za materiał i robociznę 10 000 zł. Co mogę powiedzieć o ich użytkowaniu po upływie ponad dwóch lat ? Ogólnie są solidne, nie skrzypią podczas wchodzenia i schodzenia. Najbardziej drażniące jest to, że niestety ale nie są one zbyt mocno odporne na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba na nie uważać, żeby przypadkiem coś na nie nie spadło i nie zrobiło wgniecenia.

Drzwi wewnętrzne.

Drzwi wewnątrz domu są Naszym zdaniem bardzo ważnym elementem. Ponieważ dosyć często się ich używa to zwracaliśmy uwagę, na solidne wykonanie, odporność na uszkodzenia (małe dzieci w domu). Nie skrzypiały po kilku miesiącach, łatwo się otwierały oraz zamykały a co najważniejsze, żeby posiadały ukryte zawiasy.

Wybraliśmy firmę VOX Zielona Góra za 9 sztuk drzwi zapłaciliśmy 16 000 zł wraz z ich montażem.

Budowa domu cz.5 Balustrady.

Przed samym wprowadzeniem się do domu musieliśmy rzecz jasna zabezpieczyć odpowiednio „klatkę schodową” przed upadkiem z wysokości. Zdecydowaliśmy się z żoną na zamontowanie balustrad szklanych, pięknie wyglądają, są wytrzymałe, nowoczesne, ale ich praktyczność pozostawia wiele do życzenia. Jak wiecie mamy dwie małe córeczki, które lubią często chodzić po domu z jedzeniem lub brudnymi rękami. Jak się domyślacie szyby trzeba dosyć często przecierać płynem do szyb, żeby zachowały przyzwoity wygląd. Balustrady są ze specjalnego szkła hartowanego, więc nawet jeśli ktoś je uszkodzi to nie rozsypią się w drobny mak. Firmę, która podjęła się wykonania balustrad znaleźliśmy w odległości ponad 100 km od nas. Kosztowały one 10 500 zł.

Odkurzacz centralny.

Odkurzacze centralne cieszą się coraz to większym zainteresowaniem wśród osób, które budują nowy dom. Moim zdaniem jest to świetne rozwiązanie. Nie musimy ciągnąć za sobą odkurzacza, który rozrzuca nam po całym domu drobny kurz z podłóg. Centralka znajduje się w kotłowni, gdzie nikomu nie przeszkadza jej hałas.

Nasz system składa się z dwóch zmiotek, oraz dwóch otworów ssących. Pierwsza zmiotka jest w holu tam gdzie większość ludzi ściąga buty. Druga w kuchni, żeby w razie potrzeby szybko wciągnąć okruszki jedzenia. Otwory ssące są kolejno w centralnych punktach domu na parterze i piętrze, dzięki czemu bez problemu można odkurzyć całą płaszczyznę. Nasz wąż ma długość 9 metrów, dzięki czemu jesteśmy w stanie dość w najbardziej odległe miejsce w domu. Koszt samego zestawu (centrala, wąż, końcówki, zmiotki, otwory ssące) to: 3700 zł. Odkurzacz jest firmy BEAM SC 335 PLATINUM. Należy pamiętać, że trzeba mieć wcześniej poprowadzone kanały ssące w ścianach lub posadzkach, kosztowały one w granicach: 1500 zł.

Kominek i jego zabudowa.

Nie znam osoby, która nie uwielbia wieczorów spędzonych przy ciepłym kominku z lamką wina w ręku. Ten element wyposażenia domu był dla nas bardzo ważny. Od zawsze marzyliśmy z żoną o tym, żeby w naszym domu znalazł się kominek.

Sam wkład wybraliśmy na stronie KRATKI nasz model to LUCY SLIM (trochę mały, ale na nasze potrzeby wystarczający). Kominek jest narożnikowy, więc palenisko widać z dwóch perspektyw. Nie chcieliśmy kominka z nadmuchami, ani płaszczem wodnym. W zupełności wystarczy nam standardowy wkład jaki zakupiliśmy. Kosztował 4600 zł.

Myślę, że na tym etapie zakończymy opisywanie budowy domu wewnątrz. Pozostałe elementy (podłogi, farby, gniazda, włączniki, meble, RTV) zależą od indywidualnych upodobań każdego z nas. Uważam, że to co jest najbardziej przydatne opisałem. Jeśli jednak macie jakieś pytania to oczywiście zapraszam do komentowania i zadawania pytań poprzez formularz kontaktowy.

Planuję w niedługim czasie opisać Wam jakie prace wykonałem przy realizacji podwórka. Poruszę kwestie równania terenu, zrobienia nawodnienia, posiania trawy i jej pielęgnacja. Chciałem również napisać o kostce brukowej przed domem, ponieważ najprawdopodobniej większość z was będzie stała przed jej wyborem. Dajcie znać w komentarzach czy chcecie kolejną część, w której poruszę opisane powyżej roboty.

Pozdrawiam 😉