Jak wziąć kredyt hipoteczny z głową.

Cześć, otrzymujemy ostatnio wiele zapytań związanych z kredytami hipotecznymi. Głównie opierają się na tym czy w obecnych czasach warto jest zaciągać takie zobowiązanie. Poniżej postaram się opisać plusy i minusy takiego przedsięwzięcia. Na co należy zwrócić szczególną uwagę decydując się na ofertę danego banku. Zapraszam do lektury.

Kredyt hipoteczny – COVID-19

Czasy jakie nas spotkały nie są sprzyjające dla nikogo. Wiele osób straciło pracę lub ich dochody znacznie się obniżyły przez pracę zdalną. W głowach wielu osób rodzi się pytanie, czy warto jest obecnie zaciągać kredyt hipoteczny, czy mnie na to stać ? Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, sytuacja każdego z Was jest inna. W tym artykule postaram się rozjaśnić wam sytuację rynkową i opisać jakimi kryteriami najlepiej kierować się zaciągając kredyt hipoteczny.

Aktualne stopy procentowe są rekordowo niskie, sprzyja to zaciąganiu kredytów hipotecznych i gotówkowych. Ekonomiści zapewniają, że stopy na tak niskim poziomie będą utrzymane do 2022 roku. Obecnie WIBOR 3M wynosi niespełna 0.21% a WIBOR 6M 0,25%. Marże dla kredytów hipotecznych wahają się od: 1,95% do 3,00%.

Kredyt hipoteczny w czasie pandemii – czym się kierować.

Podczas rozmowy z klientami, podstawową kwestią jest zbadanie jego potrzeb. Na co dokładnie potrzebujecie pieniądze, oraz jakim zasobem pieniędzy dysponujecie. Obecnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się banki, które oferują kredyty hipoteczne bez tak zwanych kosztów początkowych. Brak prowizji za uruchomienie kredytu, lub ubezpieczenia za które również musicie zapłacić z góry. Przeglądając rankingi wielu z Was sugeruje się marżą kredytu hipotecznego. Nie jest to moim zdaniem dobre rozwiązanie. Bardzo niska marża powinna sygnalizować u Was, że jest ona spowodowana dużym cross-sellingiem. Realizując daną inwestycję staram się Wam zawsze zasugerować co jest korzystniejsze. Czy lepiej wziąć kredyt hipoteczny przy którym całkowity koszt jest niższy o np. 3-5 tysięcy, ale za to musicie ponieść nakładu finansowe na samym początku rzędu kilku tysięcy. Czy może lepiej stracić te kilka tysięcy przez 20-30 lat, ale na samym starcie inwestycji nie angażować własnych pieniędzy. Te środki możecie wtedy zainwestować w nieruchomość, którą budujecie lub kupujecie.

Hipoteka z cross-sell.

Kolejną bardzo ważną kwestią są produkty dodatkowe, jakie banki narzucają nam zaciągając u nich kredyt hipoteczny. Zazwyczaj nie opłaca się brać tak zwanej gołej oferty „standardowej” ponieważ jest ona znacznie droższa od tych z cross-sellingiem. Ważne jest, żeby ten cross-selling nie był zbyt wymagający lub drogi w utrzymaniu. Na rynku są banki, które w ramach „niskiej marży” dokładają klientowi dodatkowe produkty. Kartę kredytową, ubezpieczenie na życie, konto osobiste, ubezpieczenie nieruchomości. Ja na to mówię full pakiet :).

Sugerując się całkowitym kosztem kredytu wydaje Ci się, że jest to rewelacyjna oferta. Jak przyjdzie już umowa kredytowa do podpisania to okazuje się że: karta kredytowa którą wziąłeś musi być wykorzystywana w pewnym okresie rozliczeniowym na pewną kwotę, jeśli tego nie zrobisz to należy zapłacić do banku prowizję. Konto osobiste, które otworzył Ci bank jest płatne x złotych miesięcznie a na domiar wszystkiego karta do bankomatu jest ubezpieczona i płacisz za nią określoną sumę pieniędzy. Tego typu opłaty niestety nie są ujmowane w całkowitym koszcie kredytu a jednak podnoszą jego cenę.

Kredyt hipoteczny – COVID-19

Czy w obecnej sytuacji warto jest zaciągać kredyt hipoteczny ? Nie będę pisał jakie jest moje zdanie na ten temat, ale postaram się opisać poniżej plusy i minusy tego przedsięwzięcia.

Zalety są takie, że poprzez obniżenie stóp procentowych macie większą zdolność kredytową. Dzięki temu można zaciągnąć większą kwotę kredytu i oczywiście są one tańsze niż były dwa lata temu. Minusem jest fakt, że nieruchomości są obecnie bardzo mocno przewartościowane. Zakup mieszkania w dużym mieście wiąże się z zapłaceniem nawet i 17 000 zł za metr kwadratowy. Dla mnie są to niebotyczne sumy i osobiście nigdy nie zdecydowałbym się na taki zakup. Inna sytuacja jest przy budowie własnego domu. Jeśli macie działkę lub możecie ją kupić w atrakcyjnej cenie to warto się nad tym zastanowić. Koszt budowy domu, który miałby powiedzmy 100-120 metrów wyniesie tyle co zakup mieszkania w mieście o powierzchni 60 metrów. Fajne projekty możecie znaleźć na stronie ARCHON. Oczywistym jest, że nie każdy marzy o własnym domu lub go po prostu nie potrzebuje. Jest to decyzja indywidualna.

Zdolność kredytowa.

Otrzymujemy od Was wiele zapytań typu jaką mam zdolność kredytową biorąc kredyt hipoteczny. Nie ma nic prostszego, wystarczy że wypełnisz formularz na Naszym blogu. FORMULARZ a my BEZPŁATNIE obliczymy dla Ciebie maksymalną kwotę kredytu jaką możesz otrzymać w danym banku. Na pewno też zadzwonimy, i dopytamy o najważniejsze kwestie, więc spodziewajcie się telefonu w zaznaczonym przez Siebie terminie.

Zapraszamy też do komentowania pod wpisem. Chętnie odpowiemy na nurtujące Was pytania 😉

Wszystkiego dobrego.