Gdy dowiadujesz się, że zostaniesz mamą, ogarnia Cię masa emocji,  od szczęścia i euforii po obawy, czy sobie poradzisz. Przecież wkrótce będziesz odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale także za małą istotkę. która zmieni Twoje całe życie, włącznie z budżetem domowym. Nowy członek rodziny tonowe wydatki.

Dziś postaram się dać Ci kilka rad, jak spokojnie przygotować się do przyjścia na świat Twojego maleństwa, bo przecież ciąża trwa 9 miesięcy i to wystarczająco dużo czasu, aby odpowiednio się zorganizować. Dlatego zaparz sobie ulubioną herbatkę, usiądź wygodnie i czytaj dalej. 🙂

Zazwyczaj wygląda to tak, że przyszli rodzice zostawiają zakupy potrzebnych rzeczy na ostatnią chwilę. Robią to ze względu na przesądy i czekają do bezpiecznego miesiąca, żeby kupić wyprawkę dla dziecka. Moim zdaniem, to głupota. Nie wierzę w czarnego kota przynoszącego pecha i tak samo nie wierzę, że jeśli kupię łóżeczko w 2 miesiącu, to będzie miało to wpływ na rozwój dziecka. Czekają Cię spore wydatki takie jak wózek, wspomniane łóżeczko, fotelik samochodowy, kosmetyki, pieluszki, ubrania i wiele więcej. Nie każdy zarabia tyle, aby móc pozwolić sobie na zakup wszystkiego w jednym miesiącu. Dlatego wypisz wszystko, czego będziesz potrzebowała i zaplanuj wydatki na każdy miesiąc.

Jeśli chcesz zaoszczędzić, nie musisz wcale kupować wszystkich nowych rzeczy.

Żyjemy w czasach Internetu, co daje Ci wiele możliwości. Warto rozejrzeć się niezbędnymi rzeczami na portalach społecznościowych. Możesz kupić np. wózek od mamy, która używała go przy jednym dziecku i jest jak nowy za 600zł, a w sklepie za taki sam zapłacisz 1800zł. Masz sporo czasu, żeby spokojnie przeglądać sobie oferty z całego kraju, nie tylko z okolicy.

To samo dotyczy ubranek dla Maleństwa. Małe dzieci szybko rosną i nie zdążą zniszczyć rzeczy. Możesz odkupić od innej mamy prawie nowe ciuszki. A jeśli jednak chcesz kupić dla swojej pociechy coś nowego, to nie kupuj za wiele. Zapewniam Cię, że sporo ubranek dostaniesz od rodziny i przyjaciół.

Pampersy, o tak, mamom przydałaby się ich cała ciężarówka. Gdy urodziła się Maja, często spotykałam się z pytaniem od najbliższych, czego potrzebujemy, co mogą nam kupić. Do dziecka nie przychodzi się z pustymi rękami, więc nawet jeśli powiesz, że niczego nie potrzebujesz, to i tak kupią coś sami. Dlatego jeśli wydaje Ci się, że masz wszystko, co niezbędne, nie krępuj się, tylko śmiało proś o pampersy. Pamiętaj, PAMPERSÓW nigdy za wiele!

Nie wstydź się mówić bliskim czego potrzebujesz.

Zastanów się, co może być Ci naprawdę przydatne. Jeśli powiesz “kup, co uważasz”, możesz dostać coś, czego masz już wystarczającą ilość, a 10 par czapek, uwierz, nie będzie Ci potrzebne.

Jeśli naprawdę masz ciężką sytuację finansową i nie możesz się zwrócić do rodziny, ciąża nie musi być dla Ciebie strachem, co będzie za 9 miesięcy. Często ludzie oddają rzeczy za darmo. Możesz (także anonimowo) napisać ogłoszenie, a na pewno znajdzie się dobra duszyczka, która z radością Ci pomoże, pozbywając się tym samym zbędnych rzeczy.

Ponadto, są przy kościołach organizacje, które dają ubranka dla dzieci. Wiele osób z tego korzysta, otrzymasz tam piękną, niezniszczoną wyprawkę dla Twojego maleństwa.

Podsumowując, zaplanuj sobie wszystko wcześniej. Weź kartkę papieru, wypisz, co musisz kupić, czego potrzebujesz, nie czekaj do końca ciąży. Kompletuj to przez całe 9 miesięcy. Dzięki temu nie obciążasz swojego budżetu domowego. Mów znajomym, czego potrzebujesz, gdy pytają, co kupić jak się urodzi? Co kupić na urodziny? Zastanów się i wybieraj rzeczy, które nie będą leżały w koncie.

To do dzieła! 🙂

Wasza Ann