Witajcie, ostatnio otrzymuję od Was wiele wiadomości z pytaniami o koszt budowy domu poszczególnych etapów. Postanowiłam stworzyć dla Was poradnik, w którym będę opisywać co kolejno robiliśmy i z jakimi kosztami się to wiązało. Często rozpoczynając budowę domu nie wiemy od czego zacząć. Jaki powinien być nasz pierwszy krok lub do kogo się udać ? Dla nas też to była czarna magia. Postanowiliśmy z mężem opisać nasze doświadczenia. ( Pamiętajcie, że koszty każdej budowy mogą się różnić. Pytanie z czego wybudujecie dom, jaki on będzie duży i co w nim będziecie chcieli mieć).  Mam nadzieje, że to co napiszemy będzie dla Was przydatne.

 

Zaczynamy ! Etap pierwszy, czyli masz już działkę i co dalej ?
Poniżej sprawdzisz jaki był koszt budowy domu naszych marzeń.

Przygotowanie działki – koszt budowy cz.1

Pierwsze wydatki jakie musieliśmy ponieść to projekt wjazdu na posesję. Niestety, ale wymaga to otrzymania pozwolenia od gminy pomimo, że działka jest Waszą własnością. Projekt wykonywał nam znajomy, który wziął za to 500 zł. Poniżej zamieszczam zdjęcie jak to wyglądało na początku. Tak naprawdę do dnia dzisiejszego nie mamy go skończonego, ponieważ czekamy jeszcze na brukarzy, którzy będą wykładać wszystko w kostce. Za robociznę i materiał jaki widzicie na zdjęciu zapłaciliśmy 1200 zł. Musieliśmy go wykonać, ponieważ żaden większy samochód nie dałby rady wjechać do nas na posesję z materiałem.

budowa roboczego wjazdu z tłucznia. Koszt budowy
prace ziemne.

Adaptacja projektu – koszt budowy cz.1

Kolejnym etapem był zakup projektu i jego adaptacja. Projekt nosi nazwę Dom pod liczi 5 (Archon) – kupowaliśmy go w biurze projektowym w pobliskiej miejscowości, ponieważ w zamian za to, Pani projektant pomagała nam we wszystkich formalnościach jakie musieliśmy przejść na etapie kompletowania dokumentacji, przed rozpoczęciem budowy. Uwierzcie jest tego sporo, więc fachowa pomoc bardzo się przydała. Tak na marginesie, Pani projektant odpowiadała nam często na wiele nurtujących pytań, nawet już w trakcie trwania budowy, mogliśmy zawsze liczyć na jej radę. Koszt zakupu projektu był identyczny jak ten na stronie Archonu. Wydaliśmy na niego 3000 zł.

Następnym krokiem była adaptacja projektu do działki, czyli zaprojektowanie wszystkich przyłączy:
Woda, prąd, gaz, kanalizacja, lokalizacja szamba, wejścia na posesję i umiejscowienie śmietników.
Za to projektantka wzięła 2790 zł.

Prace geodezyjne i ziemne – koszt budowy cz.1

W momencie, gdy otrzymaliśmy już z Urzędów wszystkie wymagane pozwolenia, czyli „prawomocne pozwolenie na budowę” rozpoczęliśmy prace geodezyjne i ziemne.
Pierwszym etapem było zrywanie humusu (polecam odłożyć sobie tą ziemię gdzieś w rogu działki, ponieważ przyda się do równania ogrodu. Koparka a raczej operator koparki wziął za robociznę 500 zł, następnie Geodeta przystąpił do tyczenia budynku na przygotowanym wcześniej terenie, to są te drewniane paliki powbijane dookoła fundamentów.
Geodeta za wytyczenie budynku wziął od nas 650 zł. W kosztorysie mam wpisane jeszcze jakieś 500 zł za usługi geodezyjne, jednak nie pamiętam z czym ta opłata była związana

zrywanie humusu przez koparkę. Koszt budowy
prace ziemne.

Oczywiście proszę nie zapominać o kierowniku budowy, musiał on być wybrany w momencie składania dokumentacji do Urzędów o wszystkie pozwolenia. Koszt ogólny kierownika w naszym przypadku wyniósł łącznie 3000 zł.

W kolejnych artykułach opiszę, kolejne etapy i koszt budowy naszego domu, więc zachęcam do śledzenia bloga ? A tymczasem zapraszam do zadawania pytań poprzez komentarze lub formularz

Ann