Budowa domu. Nastał czas na opisanie kolejnego etapu budowy domu.
W tej części opiszę koszty związane z zakupem okien, zrobieniem przyłącza wody, położeniem elektryki, hydrauliki, ogrzewania podłogowego i rekuperacji.

Przyłącze wody. Budowa domu cz.3

W tym miejscu mieliśmy ciężki orzech do zgryzienia. Firma, która dostarcza wodę w naszej miejscowości odpisała nam, że nie ma fizycznej możliwości przyłączenia do nas wody. Dogadaliśmy się z rodzicami, że wymienimy im główne przyłącze i równolegle pociągniemy nitkę do naszego nowego domu. (Oczywiście firma wymagała podpisania oświadczenia, że nie będziemy w przyszłości narzekać na ewentualne spadki ciśnienia). W tej dziurze zaczęła się cała przygoda:

Firma, która wykonywała nam przyłącze zainkasowała prawie 12 000 zł. Musieli rozkopać rodzicom pół podwórka, ale dzięki temu mieliśmy w końcu dostęp do bieżącej wody.

Po podłączeniu wody zabraliśmy się za wstawienie okien.

Zakup i wybór okien, drzwi wejściowych oraz bramy garażowej. Budowa domu cz.3

Okna, które wybraliśmy były firmy Veka. Trzy szybowe, współczynnik przenikania ciepła niestety jest zróżnicowany, ponieważ waha się od 0,8 do 0,7 w/m2k w zależności od okna. Niemniej sprzedawca jak i znajomi, którzy również je zakupili bardzo polecali ten model i się skusiliśmy. Dodatkowo były montowane na tak zwany „ciepły montaż”.

Brama garażowa jest firmy Horman z silnikiem tej samej firmy. Ogólnie rzecz biorąc jesteśmy z niej zadowoleni. Zaobserwowałem że w momencie kiedy jest ona zbyt długo otwarta do połowy to silnik zaczyna wariować i brama się nie domyka. Efektem jest to, że muszę ją co jakiś czas resetować do ustawień początkowych.

Rolety jakie kupiliśmy były zaopatrzone w system Entermatic, sterowane są za pomocą pilota lub ręcznie poprzez przyciski na ścianach. Myśleliśmy wstępnie o systemie Somfy, ale okazał się zbyt drogi. Charakteryzuje się on tym, że można nimi sterować przez Wi-Fi w telefonie.

Łączny koszt jaki ponieśliśmy za okna, drzwi wejściowe, rolety, sterowniki, i silnik do bramy wyniósł około 65 000 zł. Bolało, ale patrząc z perspektywy czasu myślę, że się opłacało.

Połżenie elektryki, hydrauliki, rekuperacji .

Wykonanie elektryki wyglądało w ten sposób. Przyjechał do nas fachowiec, który zapytał gdzie co ma być, mówiłem mu a on zaznaczał sobie na ścianach punkty. Tutaj proponuję się zastanowić wcześniej nad tym gdzie ma być gniazdo, włącznik światła itp. Ja od razu o tym nie pomyślałem i w późniejszym etapie musiałem dodawać kilka punktów.
Koszt robocizny wyniósł 4000 zł materiały na cały dom wyszedł 6800 zł. (Nie mówię o włącznikach i gniazdach a jedynie o kablach).

W następnej kolejności przyszli hydraulicy, ojciec mojego kolegi, który ma firmę zajmującą się takimi rzeczami. Za zrobienie całej podłogówki, kanalizy oraz wyciągnięcie rur z ciepłą i zimną wodą do łazienek, kotłowni i kuchni zainkasowali 15 000 zł.

W kolejnym terminie pojawiła się ekipa, która rozkładała kanały do rekuperacji. Tutaj dałem ciała, ponieważ mogłem ich poprosić, żeby również położyli tunele do klimatyzacji. Wtedy o tym nie pomyślałem a w obecnej chwili będzie to trudne do wykonania. Budowa domu to ciągłe rozmyślanie nad rozwiązaniami.
Rekuperacja kosztowała nas w granicach 12 000 zł (robocizna + materiał).

W następnej części opiszę kolejne etapy budowy Naszego domu. Mam nadzieję, że przyda się ten poradnik dla osób, które planują budowę swojego wymarzonego domu. Możecie również założyć konto na portalu BIK. Dzięki temu sprawdzicie swoją historię kredytową zanim przystąpicie do składania wniosku o kredyt: https://www.bik.pl/pobierz-raport-bik?utm_source=bankier&utm_medium=cpl&utm_campaign=performance&utm_term=raport&utm_content=bik&epi=20062287516300

W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy dostępni pod adresem:
https://www.kobieceoszczedzanie.pl/kontakt/

Zapraszamy do komentowania i zadawania pytań.