Zauważyłaś, że ostatnio zbyt dużo pieniędzy wydajesz na rzeczy, które są Ci niepotrzebne, więc postanawiasz, że od teraz będziesz większą uwagę przykładała do swoich wydatków i oszczędzania. Pierwszy miesiąc idzie Ci świetnie, nie kupiłaś sobie jeszcze żadnej bluzeczki, przecież masz ich w szafie chyba milion. W drugim miesiącu zaczynają się schody, kiedy Twoja koleżanka przychodzi do pracy w nowej sukience. W trzecim miesiącu stwierdzasz, że to całe oszczędzanie nie ma sensu, raz się żyje i nie będziesz sobie niczego odmawiać. Znasz ten scenariusz? Ja znam go doskonale.

Bez odpowiedniej motywacji nie zauważysz sensu w odkładaniu pieniędzy i wyrzekaniu się drobnych przyjemności. Jak więc uniknąć „słomianego zapału” i skutecznie oszczędzać? Chętnie Ci podpowiem.

W pierwszej kolejności zastanów się, dlaczego chcesz oszczędzać, postaw sobie cel. Może to być jakiś przedmiot, o którym marzysz (nowy telefon, piękny miejski rower z koszyczkiem), lepsze samopoczucie (wyjazd do SPA z mężem albo przyjaciółką) lub może być to po prostu Twój wewnętrzny spokój (spłata długów, bezpieczeństwo finansowe Twoje i Twojej rodziny).

Kiedy masz już swój cel musisz stale podtrzymywać motywację. Powiedz swoim bliskim o tym, że oszczędzasz. Dzięki temu możesz liczyć na ich wsparcie i wyrozumiałość, jeśli zamiast wyjścia do restauracji, zaproponujesz kolację w domu.

Zapisuj wszystkie swoje wydatki (tylko bez oszukiwania!). Podziel je na różne kategorie i na koniec miesiąca podsumuj. Zobaczysz, ile pieniędzy niepotrzebnie ucieka z Twojego budżetu. Możesz do tego wykorzystać aplikacje mobilne.

Rozbij duże kwoty na małe liczby. Nie musisz od razu wkładać do skarbonki tysiąc złotych. Zrezygnuj z kawy na mieście co trzeci dzień i każde zaoszczędzone w ten sposób 15 zł przelej na konto oszczędnościowe.

Jeśli zbierasz np.na nowy telefon, powieś sobie kartkę na lodówce z kwotą, jakiej potrzebujesz. Aktualizuj tę kwotę co tydzień. Widząc efekty jeszcze bardziej podkręcasz swoją motywację. Efekty dodają skrzydeł. Jeśli uda Ci się raz zaoszczędzić na określony cel, każdym kolejnym razem będzie już tylko łatwiej.

Motywacja w oszczędzaniu jest bardzo ważna. To kilka moich przykładów jak wypracować ją w sobie i skutecznie walczyć ze słomianym zapałem. Odkładanie pieniędzy wcale nie musi być trudne. Zawsze kiedy dopadnie Cię zwątpienie lub czujesz, że pokusa jest bardzo duża, możesz napisać do mnie. Będę Twoim wsparciem.

 

Ann.